Kraków


 
Kraków to miasto o tysiącletniej historii, dawna siedziba królów polskich i stolica kraju, a dzisiaj jedna z ważniejszych europejskich metropolii. Krakowskie Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne.
 
Sercem miasta od setek lat jest Rynek Główny − największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1978. Z wieży bazyliki Mariackiej od 600 lat co godzinę na cztery strony świata grany jest hejnał. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice – średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.
Kraków szczyci się również drugą w Europie Środkowej, po uniwersytecie w Pradze, najstarszą uczelnią wyższą – Uniwersytetem Jagiellońskim (studiowali tu m.in. Mikołaj Kopernik i papież Jan Paweł II). Z kolei wzgórze wawelskie, zamieszkane od czasów paleolitu, od połowy XI w. było rezydencją polskich władców i ośrodkiem religijnym. Obecnie Zamek Królewski na Wawelu pełni funkcje muzealne − udostępnia aż 71 sal wystawowych, w których m.in. można zobaczyć zabytki sztuki renesansu; zachwyt wzbudza arkadowy dziedziniec − perła szesnastowiecznej architektury.

Poza Starym Miastem niezmiennie intryguje Kazimierz − miejsce wielowiekowego współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Wypełniony zabytkami judaizmu o międzynarodowym znaczeniu, jest również rejonem tętniącym życiem − odbywają się tu targi staroci i dzieł sztuki, a w nastrojowych knajpkach, restauracjach i pubach pobrzmiewa muzyka na żywo. Kładka o. Bernatka połączyła Kazimierz z Podgórzem − dzielnicą przez lata zapomnianą, a teraz modną, choć nadal spokojną i klimatyczną. Monumentalnością i niezwykłą symetrią wciąż zaskakuje Nowa Huta − najciekawsza i najpełniejsza realizacja zamierzeń architektów epoki socrealizmu.

Kraków to również miasto intensywnego życia kulturalnego; w 2000 r. pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Rocznie odbywa się tutaj blisko 100 festiwali i innych wydarzeń, niejednokrotnie rangi światowej, takich choćby, jak Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Kultury Żydowskiej czy Festiwal Muzyki Filmowej. To także miasto nowoczesnych muzeów, w których zwiedzający mogą interaktywnie poznawać historię.

Bez wątpienia Kraków urzeka niepowtarzalną atmosferą − chwilami leniwą, chwilami pełną wydarzeń, ale zawsze wyjątkową i inspirującą.
Więcej informacji o Krakowie znajdziesz tutaj
Zapraszamy również do rezerwacji wycieczek po królewskim mieście - Krakowie tutaj 
Złoty sponsor PADW

Srebrny sponsor PADW


Brązowy sponsor PADW

Sponsorzy

Partnerzy medialni